Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Blog byl ovšem přesunut na jmenuju-se-sacharin.estranky.cz. Aby vám nic neuniklo, odběr novinek tam přihlásíte zadáním emailu do kolonky mail list. Těším se na vás tam, s novými recenzemi, básničkami i rozhovoy a vším, čím jste zvyklí. Vaše Nisa/Sacharin"

Listopad 2018

Září 2018 v knihách - co doporučuji ke čtení?

1. listopadu 2018 v 12:59 | Nisa |  Knižní recenze
Milí čtenáři,

konečně jsem se dostala k tomu, abych pokračovala v rubrice knižních recenzí. Za tímto účelem se vraťme trochu v čase. Do letošního září. Ze všech knih, co mi ten měsíc prošly pod rukama, jsem vybrala pouze nejlepší TOP 3. Tak se inspirujte, čtěte a užívejte podzim. :-)

Zachráníš mě ráno
Autorka: Joy Fieldingová
Národnost: kanadská

Anotace: V zapadlém floridském městečku Torrance se nikdy nic neděje. Když přitažlivý doktor Crosbie opustí svou ženu Sandy kvůli místní královně plastických operací a rozvodů Kerri Franklinové, zdá se, že nic zajímavějšího už se nemůže stát. Ale pak je brutálně zavražděna Liana Martinová, nejkrásnější studentka posledního ročníku torranceské střední školy, a města se postupně zmocňuje plíživý strach. Kdo mohl tak nesmyslný zločin spáchat? A udeří zabiják znovu?

Můj názor: Už kdysi jsem psala, že tato autorka je můj S. King v sukních. Stejně jako u něho totiž některá díla miluji, jiná mě zklamou svou průměrností. "Zachráníš mě ráno" ovšem z mého pohledu patří k těm povedeným perlám.

Z hlediska žánru je to jednoznačně detektivka, ale ne tak úplně klasická. Není totiž opřena o vyšetřovací linku. Spíše než o úvahy policie, se zajímá o spletité vztahy v městečku. O tom, kdo koho podezírá a proč (včetně policisty), s kým se přátelí, koho miluje a nenávidí, koho se bojí a komu důvěřuje... Barvitě vykreslená pavučina lidských vztahů. Tomu napomáhá i fakt, že vypravěč je v er-formě a střídá postavy, na které se zaměřuje.

Jako třešnička na dortu vše doplňují kapitoly s názvem "Deník zabijáka", které jsou naproti tomu v ich-formě a umožňují vám nahlédnout do mysli hledaného vraha. Ne, že by mi to zrovna pomohlo správně odhadnout, kdo jím je. Ale je to správně psychopatické tak, jak to má být.

Bez diskuse jsem si to užila. A jednoznačně doporučím i audioverzi, která ten krásný překlad a slovní zásobu zvedá ještě o level výš.

Jediné, co vytknu, je množství postav, které se mi pletly, (ale bez nich by to nešlo) a závěr. Nemůžu si pomoct, ale přišel mi nečekaně uspěchaný a useknutý. Ačkoliv úplný konec o tom, co bylo s postavami dál, byl fajn. :-) Ale stejně nějak nemůžu překousnout, kdo nakonec oním zabijákem je. :-) Ale žádný autor se nezavděčí všem.

Nebýt těchto dvou nedokonalostí (subjektivních), kniha by neměla chybu. Tak se do ní pusťte taky!

Hodnocení: 80%


Těžko uvěřitelný příběh
Autor: Chris Colfer
Národnost: americká

Anotace: Cash Carter je televizní hvězda. Každý teenager ho zná a někteří z nich ho dočista zbožňují. Když se čtyři jeho fanoušci domluví a ze srandy ho pozvou na road trip napříč Amerikou, nečekají, že by jim vůbec odpověděl. Jenže Cash jejich výzvu přijme! A tak se nesourodá partička pronásledovaná hordou paparazzi a neodbytných reportérů vydává na nejzásadnější výlet svého života. Během cesty kamarádi zjišťují, že jejich idol má tajemství. Pečlivě skrývané, šokující. Tajemství, které zasáhne jejich srdce, změní jejich pohled na život a poučí je o síle empatie a opravdového přátelství. Skvěle napsaný příběh, u kterého se budete smát i brečet. Colfer opět dokazuje, že je úžasný vypravěč. Osobní zkušenost z prostředí show byznysu je v tomto případě neocenitelná. Uvěříte mu každé slovo!

Můj názor: Tato knížka se v mých rukou ocitla v podstatě z nutnosti. Spadá totiž do žánru "dobrodružné" a "road trip", což jsou dvě kategorie, které zásadně nečtu. Ale anotace vypadala slibně, tak proč toho nevyužít a nestrčit ji do Čtenářské výzvy 2018 do kolonky "Kniha žánru, který běžně nečtete", že? A chválabohu, že jsem se proto rozhodla, protože toto bylo nečekaně milé překvapení.

Anotace slibuje, že se budete smát i brečet a, světe, div se, mně se přesně tohle stalo. Oddychově psaná záležitost pro náctileté? Na povrchu ano. Cash Carter působí jako totální rebel. Je to plné taškařic, průšvihů i nečekaných situací. Bude vás to bavit. Budete se smát a zároveň ho budete chtít něčím praštit po hlavě. Být s ním i co nejdál od něj, jak už to u těch zlobivých hochů bývá. Za krk vám dýchá svět celebrit a tíha odpovědnosti a svázanosti v takové existenci. A všechno se to proplétá s takovými tématy jako hledání sebe sama, LGBT komunity, touhy prožít život naplno, závislosti i dětské mozkové obrny. A jde tak hluboko, jak si může v rámci žánru, počtu stran a oddechovky dovolit. Takže zase ne až moc. Ale na konci mi tekly slzy.

Určitě doporučuji k přečtení. Vyčnívá mezi tím, co jsem v poslední době četla. Mladším čtenářům určitě, těm starším v závislosti na tom, jak moc rádi dodnes čtou literaturu young adult.

Pokud má kniha nějaké šmouhy na kráse, tak závěr ve stylu "a jak všichni ke štěstí přišli". Na druhou stranu, člověk občas potřebuje pozitivní impulzy, ne? Některé pasáže zase mohou někomu přijít až přespříliš moudré a moralistické. Mně osobně to ovšem zase tolik nevadilo. :-)

Hodnocení: 95%


Zvláštní příběh
Autorka: Katarina Gillerová
Národnost: slovenská

Anotace: Katarína, Karolína a Karin jsou tři sestry, tři různé osobnosti. Karolína, prostřední ze sester, si občas připadá jako neviditelná. Není ani tak vzorná jako nejstarší Katka, ani tak vzdorovitá a problémová jako Karin. Po zklamání v lásce a stresujícím zážitku v práci se rozhodne od všeho odjet a začít nový život v Londýně. Tam potká tajemného cizince s kyticí žlutých růží a postupně mu propadá… Ale proč se k ní chová tak zvláštně? A co znamenají ty žluté růže? Příběh oblíbené slovenské spisovatelky Kataríny Gillerové plný nečekaných událostí, šokujících zjištění a tajemství, která když vyplavou na povrch, zamíchají vztahy nejen v rodině.

Můj názor: Moc milý romantický příběh, který jako by napsal sám život. Nic není černobílé, nic není stálé a vztahy se nečekaně proplétají a mění. Myslím, že odskok do Londýna tomu dodává další uvěřitelnější rozměr. Po stránce dějové tedy palec nahoru, ačkoli někomu to později už přijde překombinované. Mně nikoli.

Vadil mi ovšem styl psaní. Hrdinka popisuje události minulé a přítomné, aniž by je od sebe nějak srozumitelně oddělila. Strašně to mate a ztěžuje orientaci v ději. Je to hrozná škoda, knížce to ubírá podstatně na hodnocení. Ale pokud to vydržíte, příběh sám o sobě se vám bude líbit. Jen kdyby autorka tak okatě čtenáře nenapínala. Okolo některých informací chodí jako kolem horké kaše už od prvních stránek, ale když je má sdělit, utne myšlenku, zazvoní telefon, nebo něco odvede její pozornost. Pro efekt napětí dobré, ale když se to stane pošesté, působí to rušivě, otravně a jako umělá snaha natáhnout počet stran. Holt nic se nemá přehánět. Potěšena zajímavým příběhem ovšem přivřu jedno oko. A vy byste taky měli a šup číst. :-) Navíc se mi líbí knižní obálka!

Hodnocení: 80%

Všechny obrázky a anotace vypůjčené z databazeknih.cz.