Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Blog byl ovšem přesunut na jmenuju-se-sacharin.estranky.cz. Aby vám nic neuniklo, odběr novinek tam přihlásíte zadáním emailu do kolonky mail list. Těším se na vás tam, s novými recenzemi, básničkami i rozhovoy a vším, čím jste zvyklí. Vaše Nisa/Sacharin"

Červenec 2018

Proč? 13x proto

26. července 2018 v 14:33 | Nisa |  Knižní recenze
Autor: Jay Asher
Národnost: americká
Anotace: Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček - krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové - jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů... Zdroj

Můj názor: Musím přiznat, že tato knížka mi řádně zamotala hlavu. Dá se na ni pohlížet z vícero úhlů pohledu a tím pádem je lehce diskutabilní. Ale než se k tomu dostaneme, pojďme k faktům. Styl psaní je rozdělen mezi nahrávky Hannah a myšlenky a děj okolo Claye. Dost nešťastně, řekla bych. Protože se tak děje až na výjimky po několika řádcích. A to pořád a pořád dokola trhá nit a působí zmateně. Někdy se Clayův komentář hodí, jindy opravdu vytrhává z příběhu. Ale originalita se zas hledá těžko... Naopak se mi zamlouvá fakt, že je text členěn do kapitol dle jednotlivých stran kazet a že děj pracuje s časovým úsekem jedné jediné noci. (Podobně jako knížka Noc patří nám od L. Stínila.)

Subjektivně k postavám musím sdělit, že mi ani jedna, ani jedna jediná, nebyla sympatická. Prostě občas nerozumíte tomu, proč se některé věci udály. Přijde vám to ploché, nepochopitelné a zbytečné... A Hannah jako zástupce tichých, plachých lidí se neozve. Jen tiše trpí. Ptáte se, proč si to s těmi lidmi natvrdo nevyříkala? Následně vám dojde, že i takoví lidé jsou. A že právě proto je ideální charakter pro tuhle knihu. Existují lidé, co jen mlčky trpí, a když se zdánlivé drobnosti nabalí na sebe, vyloží bez konfrontace tím nejhorším způsobem... problém je na světě.

A ústřední věta: "Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí," rezonuje s ohromnou silou. Bohužel jen u těch, kteří si to budou chtít uvědomit.

Nechci tím vyviňovat hrdinku. Lidé by měli konečně ovšem pochopit, že nejen že s tím Hannah mohla a měla dělat něco sama (komunikace je základ všech mezilidských vztahů), ale i ostatní by měli uvažovat, než něco udělají, protože druhý člověk to může vnímat jinak. Hůř.

Tahle kniha je dvousečná. Buď můžete knihu vnímat jako příběh o pitomé náně, která kdyby něco udělala jinak, dojít k sebevraždě vůbec nemuselo. Anebo jako vyprávění o tom, že pokud budete příliš egoističtí a málo empatičtí můžete jinému člověku ublížit i nechtěně. Stačí špatné načasování. Anebo víc, než jste zamýšleli. Protože co vás nerozhází, jeho může rozbít. Nebo můžete nechtěně spustit lavinu...

Ta dvousečnost je fajn. Ono ne nadarmo se říká, že chyba je vždy na obou stranách. A že není ostuda se chtít zabít, ale zničit někoho natolik, aby umřít chtěl, už ano. Jenže zase nemůžeme nikomu přisuzovat odpovědnost za naše činy. Vidíte? - Dvousečné. Ale na každém šprochu...

Právě proto si myslím, že knihu jedni hejtují a druzí milují. Každý na to kouká ze svého úhlu. Já bych to shrnula obojí. Když se vám něco nelíbí, dělejte s tím něco. A vy ostatní - pozor na to, jak se k druhým chováte.

Existují domněnky, že kniha i seriál někoho inspirovaly k sebevraždě. Inu dobrá. Ale je to chyba knihy? Myslím, že její původní poselství je zcela jiné a vypsané výše. Ovšem každý může věci kolem sebe pochopit po svém. Přestaneme vydávat kruté a oblíbené detektivky jen proto, aby se někdo neinspiroval a nespáchal vraždy podle nich? I to se přeci může stát. Ale pochybuji, že jejich autoři píší proto, aby inspirovali masové vrahy...

Takže ano, kniha je dobrá svým záměrem. Svým poselstvím. A různorodou možností výkladu. Ale mě opravdu rušil styl psaní a příběh celkově mě moc nechytil... Takže? Zavřu jedno oko, budu hodná a objektivní. Kniha si totiž zaslouží být čtená.

Hodnocení: 70%

A seriál?

Ten doporučuji. Postavil stejných třináct kazet na trochu jiné kulisy. Šel víc do hloubky. A právě proto tentokrát všechno nesfouknete za jednu noc. A během těch ubíhajících dní sledujete příběh nejen dvousečný, ale i o tom, že ne všechno je černobílé. Tak jako život.
Hannah je trochu ráznější než v knize, Clay trochu cvok, ale tak ok. Jen to některé scény moc natahují. A závěrečná sebevražda s názornou ukázkou tam být asi fakt nemusela.

Knihu zařazuji k TT "Kde se stala chyba?" z důvodu toho, že pokud člověk někdy řeší sebevraždu ve svém okolí, často se na to ptá. A tato kniha nabízí odpovědi a prostor se zamyslet.

Když se vám nedaří sbaliti ženu

13. července 2018 v 11:36 | Nisa |  Literární šuplík - básničky
Když se vám nedaří sbaliti ženu

Dnes mi kámoš Honza sdělil
- a mě studený pot přelil -,
"miluji tě, tak buď mojí!"
Veselku už v hlavě strojí.

Poulím oči, trochu škytám
za hlavu se právě chytám.
Vloudila se chybička,
"já miluju Pepíčka!"

"Copak už tě nechytá depka,
jak chceš pořád jenom Pepka?
Ten miluje Marii,
řekl mi to před chvílí."

"Ty můj Honzo Honzovatej,
ty jsi milej, zlatej, svatej,
nemáš téměř chybiček...
Jenže nejsi Pepíček!"

"Ten tě jak já na rukou nosit nebude,
dobře rozvažuj, nenabízím podruhé."
"Sám víš, láska ta si nevybírá,
jestli, tebe, Pepu, netopýra..."

"Tak mi říkej, Pepíčku,
a dej mi sladkou hubičku!"
Špulí rtíky, jen tak čeká,
teď nemohu býti měkká.

"Ty jsi mi pěkný Pepíček,
abych ti nedala políček!"
"Budeš mě mít na svědomí,"
žadoní a slzy roní.

"Že budu zlobivá holčička
a pošlu na tebe bratříčka?
Nech mě prostě na pokoji,
najdi jinde ženu svojí!"

Urazí se velký pán,
k odchodu je nachystán.
"Hm, tak já jdu za Johanou,
zase někdy nashledanou!"

Když se mi nedaří

12. července 2018 v 19:03 | Nisa |  Literární šuplík - básničky
Když se mi nedaří

Když se mi nedaří dostat tě z hlavy,
když se mi nedaří… a pořád tě mám TADY
(ukážu na srdce v gestu ležérním),
jsem tak pošetilá… a sama to vím.

Jenže co naděláš… s láskou.

Když se mi nedaří - chci slyšet tvůj hlas.
Když se mi nedaří, naivní jsem znovu a zas.
V ten moment odpouštím sobě, tobě i nám,
na všechno ošklivý jak kouzlem zapomínám.

No co naděláš… to je láskou.

Když se mi nedaří ze snů tě zahnat,
když vlastně přeju si zhmotnit je, nahrát…
Zas věřím v tebe, nikdy jsem nepřestala,
asi je pořád proč tě mít ráda?

Ta zatracená láska!

Zas věřím v tebe, nikdy jsem nepřestala,
možná jen na chvíli...
Lásko, odpusť mi.
A já odpustím tobě,
že jsme každou chvíli v sobě.
To všechno.

Ach, ta láska...

Když se mi nedaří, chci tebe nablízku.
Když se mi nedaří, pofoukals bolístku…
Když se mi nedaří a NEJEN v tu chvíli,
tvůj úsměv, lásko, byl by tak milý.

Jenže to všechno zmizelo v prachu,
utichla bouře,
zbyla jen bolest, popel
a trocha kouře.
A jestli nechceš stejně jak já vrátit nás,
buď aspoň tak hodný a stoč zpátky čas.

Když se mi nedaří, slzu si stírám.
Když se mi nedaří, chybíš mi, nepopírám.
Ale nezbývá než potlačit vzdech
a počkat až jiný vyrazí můj dech.

Tak je to s láskou.


Občas není špatné mít smůlu

9. července 2018 v 14:10 | Nisa |  Literární šuplík - Abstraktní novinářka
"Tak to tedy ne!" vletěla jsem rozhořčeně do kanceláře šéfa - Osudu - a třískla složkou s rozpisem o stůl.
Podíval se na mě s ledovým klidem. Bafal ze svého doutníku a jen očima jako by se ptal, co mě trápí. Osud je flegmatik. Vlastně jsem toho zavalitého chlápka - dnes v bledě modré košili s bílými knoflíčky - nikdy neviděla vyjadřovat jinou emoci než klid. Asi je to dobře, došlo mi. Co by se asi stalo, rozhněvat Osud? Tahle myšlenka mě donutila zmírnit vlastní tón hlasu a zároveň potlačit úsměv při uvědomění, že s tou pleškou na hlavě vypadá jako vzdálený bratranec Michala Davida.
"Nebudu dělat rozhovor se Smůlou," konstatovala jsem, "co když má sklony ke stalkingu a nalepí se na mě? Nemůžu riskovat permanentní smůlu… Je to moc nebezpečné, omlouvám se."
Vševědoucně se uculil. "Nebude moc ráda," poznamenal zamyšleně.
"To je mi jedno, prostě ji z toho rozpisu škrtněte… Zítra zapracuji na náhradních variantách a pozítří je máte na stole, slibuju."
Pokýval hlavou, jakože asi jo, a já se spokojeně usmála. Tohle byla jednoznačně výhra. Potěšeně jsem sebrala své desky a s přáním hezkého zbytku dne téměř vytančila z kanceláře.

Ráno mi nezvonil budík. Musela jsem ho zacvaknout. Pravděpodobně jsem si ty prášky na spaní neměla brát včera večer dva. Jenže se mi nechtělo zbůhdarma zírat na strop a počítat ovečky. Poučení pro příště. Výhoda byla, že jsem dnes pracovala z domu a tudíž nehrozilo, že někam přijdu pozdě. Líně jsem se přesunula před skříň, oblékla a vydala se do kuchyně za vidinou horkých toustů s marmeládou a černé kávy s cukrem.

Nepřekvapilo mě, když se mi podařilo se při přípravě snídaně popálit o tousty. Bez kávy vždycky na půl spím. Labužnicky jsem na ně nanesla tlustou vrstvu domácí rybízové od babičky a nedočkavě naslouchala hučení rychlovarné konvice. Teprve s plným nákladem jsem usedla ke stolku. A zatímco jsem vytouženou kávu sunula ke rtům, mé oči zabloudily k volně pohozenému magazínu na stole. Byl otevřený na stránce s horoskopy. Myslela jsem na to, že se musím šéfa zeptat, co je na nich pravdy, když jsem sebou polekaně trhla. Ta káva byla osolená! A jak jsem sebou škubla, vystříkl mi doušek černé dobroty do klína. Sykla jsem bolestí a hbitě sáhla po utěrce hozené přes opěradlo židle. Zamezit obrovské tmavě hnědé skvrně na mých bílých kalhotách jsem už ale nedokázala. A zrovna bílé kalhoty! S medvídky. Počkat… cože? Udiveně jsem zamrkala a došlo mi, že mám na sobě stále spodek od dvoudílného pyžama. Ehm. Přeskočíme tu část, kdy bych vám měla vysvětlovat, že ve svých letech nosím dvoudílné pyžamo s medvídky. To vůbec není téma k diskuzi a toho pyžama se nevzdám, máte smůlu! Jenže v tu chvíli mi došlo, že je něco špatně. Zacvaknutý budík, prsty popálené od toustů, osolená káva a skvrna na kalhotách… od pyžama ještě k tomu. A já tušila co. Zatraceně! Chtěla jsem si teorii ověřit tím, že shodím toust na zem. Ovšem on tou namazanou stranou dolů padá trvale, takže by mi to ve výsledku nic nepotvrdilo a jen bych přišla o snídani.
"Smůlo!" zakřičela jsem místo toho, "Smůlo, vím, že tu jsi, ukaž se!"
A byla. Zhmotnila se u okna a její rozzuřený pohled mě okamžitě postavil na nohy. Černé vlasy jí kolem hlavy vlály jako zelektrizované, tmavě modré oči žhnuly vzteky a u tenkých rtů se div netvořila pěna. Hlavou mi běželo, že tohle je asi hodně velký průšvih.
"Tak já ti nestojím za rozhovor?! Tak ty mě jen tak vyškrtneš?! A proč? Protože jsem Smůla?"
Jak mluvila, celá kuchyň se začala otřásat, až padaly skleničky z horních poliček.
"Pokrytče! Copak pro život stačí jen Štěstí? Neměl by to chápat někdo jako ty? Neměla bys být nestranná? Ale ty se chceš jen dívat na tu pozitivní stranu! Hanba ti! Takový dar máš a zbytečně. Nikdy nepochopíš, o čem je život, dokud nedokážeš ocenit i jeho odvrácenou stranu!" prskala na mě a teatrálně si odplivla.
Zírala jsem jejím směrem neschopná slova. Monolog ji zřejmě vyčerpal. Otřesy kuchyně se zmírňovaly. Usedla naproti mně ke stolu a telepaticky si do ruky přihrála hrnek s osolenou kávou. Vypila ji na ex a netvářila se, že by ji chuť nějak obtěžovala. Z toho vycházelo jediné - buď žádnou chuť necítila, anebo má německé předky. Říká se přeci, že Němci splácají kdeco. Já se jí ale nezeptala. Pořád mi naháněla hrůzu. Co kdyby ve skutečnosti pocházela z Finska a urazila se? Ne děkuji pěkně, já si chtěla zachovat nějaké nádobí v celku. Místo otázky jsem sledovala, jak nečekaně začíná lkát.
"Víš, jak je to těžký - pro nás? Se Smíchem, Štěstím a Dobrou Náladou si chce hrát každý. Ale se Smůlou? Byla jsem sama, pořád tak strašně sama… A víš, kdo mi dal první pusu? Adrenalin, ten domýšlivý floutek! A prý jen proto, že se vsadil s Rozpustilostí, jestli je to bezpečný, nebo ne!" vzlykala. "A když mu umřel pes, prý jsem za to mohla já! Jenže to nebyla pravda! Šla jsem za Osudem a zeptala se. Když viděl, jak jsem nešťastná, prozradil mi, že den po tom polibku chodil s hovínkem na podrážce, ale toho si ani nevšiml! A ten pes umřel, protože měl dlouhodobou srdeční vadu, chápeš? Chápeš to?"
Netušila jsem, jestli mám něco říct, a tak jsem mlčela. Ona brečela, popotahovala a mluvila dál.
"Je to nevděčná práce a nevděčný život tohle!" křikla.
Kývla jsem mlčky hlavou k hrnku a rozhodla se udělat jí další porci kávy. Tentokrát automaticky s cukrem. Ona zatím pokračovala.
"Ale přitom třeba ta tvoje sousedka, víš, ta Marta z přízemí… Včera se rozčilovala, že přišla do práce pozdě, že nestihla správnou tramvaj. Nadávala celý den a víš co? Kdyby ji stihla, tak ji na přechodu před firmou srazí škodovka, bílá! Řidič se vracel z víkendového flámu. Zlomila by si obě ruce a z práce by ji nakonec propustili, protože by zapracovali záskok. Samozřejmě by tak nezněla oficiální verze. Ale vděk žádný!"
Vypadalo to, že se zase začne vztekat, tak jsem jí honem přihrála to kafe.
"Chápu, chápu, už to chápu, stačí?" řekla jsem, když jsem ho před ní položila a soucitně jí stiskla dlaň na stole. Neměla jsem tušení, co dělám.
Druhou rukou uchopila hrnek a srkla si. Pak se na mě udiveně podívala, oči se jí znovu zalily slzami a hlesla: "Já si to kafe vždycky osolím, už mi to ani nepřijde zvláštní…"
Další poznatek dne tedy byl, že Smůla přináší smůlu často i sama sobě. Potvrdila mi to, když se rozpovídala o zjizvené levé půlce tváře. Na první pohled jsem si toho nevšimla pohlcená jejím vztekem.
"Shořel mi můj první dům, pitomá elektrická dečka…" řekla k tomu jen.
Au, pomyslela jsem si a bylo mi jí hrozně líto. Najednou mi nevadilo trávit čas v její společnosti. Říkala jsem si, že co Smůla nechtěně způsobí, Štěstí může vždycky napravit. A tak jsme spolu seděli v kuchyni několik hodin a dostali se i k soukromí. Víte, že už pár let chodila s chlápkem jménem Skepse? On se na život sám dívá dost negativisticky, takže ho nějaká ta smůla nepřekvapí, věří, že by ji měl i bez Smůly. A prostě se zamiloval do jejích modrých očí. Akorát ženit se nechce. Ke svatbě se staví jak jinak než skepticky. Smůle to nevadí. Hlavně když jí v noci šeptá, že je jeho štěstí, že život je zlý sám o sobě. To jí ještě nikdo nikdy neřekl.

Usmívala jsem se jako blbec celý zbytek dne. I když jsem vyhazovala do koše plno střepů z rozbitých skleniček. Smůla… Vlastně na tom byla líp než já. Měla chlapa, ve mně novou kamarádku a i ten článek jsem o ní nakonec napsala. Vypadalo to, že i na Smůlu se občas uměje Štěstí.

A já se poučila - víte, jak se to říká - občas není špatné mít smůlu… Sousedka Marta by mohla vyprávět, kdyby to ovšem tušila… A když jsem přišla další den do práce, Osud se usmíval víc než obvykle. On věděl, co se stane! Hajzlík, můj šéf je hajzlík. Ale milej. Usmála jsem se na něho zpátky a těšila se, co mě tady ještě čeká.

Literatura jako cíl: Co s povinnou školní četbou?

5. července 2018 v 14:07 | Nisa |  Knižní povídání
Před nějakou dobou jsem dočetla knihu od Bohumila Hrabala - konkrétně Postřižiny. Na základní škole šla klasika, tedy tzv. povinná školní četba mimo mě. Na střední škole jsem si dala předsevzetí, že se do ní pustím. Nejen kvůli strašáku maturity v tehdy vzdálené budoucnosti, ale sakra, vždyť jsem čtenář! Četla jsem knížky ještě dřív, než jsem nastoupila do první třídy. To byla dlouhá doba na to, abych čtenářsky povyrostla. Od Honzíkovy cesty někam dál. Jde o přirozený vývoj jako v každé jiné činnosti. Tak jak to - vrtalo mi hlavou -, že jsem se za ty roky nepročetla k Němcové a Tolstému, nýbrž pořád raději čtu Harryho Pottera? Jak to, že mě ty roky čtení nenadchly pro Jiráska, ale radši sáhnu po Stephanu Kingovi? Nechtěla jsem být totiž jenom čtenář, chtěla jsem být vzdělaný čtenář. Chtěla jsem, aby mi to čtení něco dávalo, zušlechťovalo duši, jak se říká. A taky se dlouho říkalo, že správný čtenář umí docenit onu klasiku. Jak to, že já ne? Jak to, že představa číst Máj místo Prázdnin v sedle se mi protiví? Napadlo mě, že je to prostě jako s vínem, že se k tomu musím pročíst, že ještě nenastal můj čas. Dodnes se domnívám, že tahle myšlenka je správná. Ovšem tehdy ji zpochybňoval fakt, že podle osnov školy bych na to měla být připravená už teď. To nyní nastávaly ty čtyři roky, co bych měla věnovat četbě maturitní. Nerozuměla jsem tomu, proč se mi do toho tedy tak příšerně nechce. Byla jsem trochu zklamaná sama sebou. Ale stanovila jsem si cíl. A (přesný počet si nepamatuji, protože si nepamatuji onen výčet zvolených dvaceti maturitních titulů) řekla bych, že tak 70% jsem se skřípání zubů splnila. Všechno lepší, než nic. Víme, jak to chodí...

Dnes? Dnes s lehkostí sobě vlastní střídám nejen národnost autorů (či se o to alespoň snažím), ale pohádky prokládám hororem, detektivku romantikou a moderní literaturu tzv. uznávanou klasikou. A víte vy co? Najednou to jde. Jasně, někdy ztěžka, ale už to nepřičítáte tomu, že čtete klasiku, nýbrž knize samotné. Buď vám nesedne ona, nebo autor jako takový. Proč? Protože například Romeo, Julie a tma je fantastická. Protože Kytice je dokonalá. Protože Deník Anny Frankové je jen jeden. Najednou opravdu nezáleží na tom, zda to nějaká chytrá hlava zařadila, či nezařadila do jakéhosi výčtu povinné literatury. Je to jen kniha. Která se vám líbí, nebo ne. Po absolvování povinné školní četby už nad vámi nevisí ten strašák, že všechno tohle je literární skvost a vy byste si ho měli užít. S úplně stejným klidem, s jakým pochválím Nesnesitelnou lehkost bytí, řeknu, že pokaždé, když čtu Čapka, umírám, ale mám ještě jeden cíl - přečíst jednou ještě R.U.R., protože prostě chci. Se stejnou lehkostí vám sdělím, že Hrabalovy Postřižiny jsou napsány neskutečně krásným jazykem a miluji barvitost jeho vyprávění. Styl psaní v nekonečně dlouhých větách mě ale natolik kazí požitek (protože smysl věty v polovině vždycky ztratím a čtu znovu), že si ho (stejně jako ony Postřižiny) vychutnávat hodlám už jen v audio přednesu. Čtení klasické by bylo něco jako trhání zubů. Takhle si jen užívám...

Ale pokaždé, když držím v ruce nějakou tu pověstnou klasiku, říkám si, kolik lidí se ani nedostane k tomu, aby dali těm knihám ze školních let druhou šanci. Protože spousta lidí je na tom jako já. V době povinné školní docházky povinnou školní četbu doslova nenávidí. A to i řada knihomolů. Někteří se k tomu po škole, nebo během ní nakonec dopracují tak jako já. Jiný nadále čtou, ale té tzv. povinné četbě se vyhýbají do konce života. Nejhůř jsou na tom ti, kteří po nakouknutí mezi řádky předepsaných knih čtení zavrhnou do posledního dne mezi živými. Ptám se, dá se tomu nějak předejít? Jak z povinné školní četby udělat něco ocenitelného? Něco, co nebudí souhrnně hrůzu, ale kde vidíme tituly jednotlivě, a přesto, že je to klasika, uznávaná, mladý člověk má právo říct - nelíbí se mi Shakespeare? Já třeba konkrétně ho ráda mám, ale stojím si za tím, že divadelní hry byly psány pro herecké představení, tudíž raději sedím v hledišti a kochám se, než abych něco četla. A pokud se někomu Shakespeare nelíbí? Jeho motivy sice využíváme dodnes (láska na znepřátelených stranách), ale to neznamená, že se vám musí líbit zrovna zpracování tohoto autora. Stačí mu přiznat kredit za nápad, víc nemusíte. Je to jeden autor z tisíců. Třeba vás Kafka osloví víc.

To je váš názor a je subjektivně správný, nehledě na to, že je to jakási povinná školní četba. Co se tím snažím říct, je ovšem to, že pokud bychom došli k názoru, že se nám ze seznamu něco nelíbí, měli bychom zapomenout termín povinná školní četba ve smyslu toho, že jde o nějaký prapodivný žánr, který nám nesedí, jako když dojdete k závěru, že nečtete sci-fi. Není to žánr. Je to Epos o Gilgamešovi, Dostojevski, Remarque, sestry Brontëovy... A jestli vás neuchvátil Hugův Chrám Matky Boží v Paříži, možná vás dostanou Bídníci. Vlastně to ve výsledku není žádná povinná četba, ale jen knihy a každá z nich si zaslouží vlastní posouzení. Nebo alespoň autor. Jenže jak toho dosáhnout a lidem je při tom dopředu nezprotivit?

Na hodinách politologie nám říkali, že když se člověku něco nelíbí, neměl by jenom prskat, ale přijít s nápadem na (pokud možno promyšlenou a reálnou) změnu. Takže...

Zrušit ji? Žádná povinná školní četba? Nevedlo by to k tomu, že by se nové generace vůbec neobtěžovaly číst Sophiinu volbu pod tíhou nových a nových nástupců Stmívání a Hvězdy nám nepřály? Možná by pomohl větší prostor v rámci výuky na kolektivní předčítání? Něco jako čtenářský kroužek. Mluvnice a sloh svůj prostor mají, literatura je ale často o tom, co kdo napsal, proč a jak zemřel. Což samo o sobě opodstatnění má a hodí se to, ale kde se mají děti učit lásce k literatuře? Buď jim ji předají doma, nebo k ní dojdou sami, ale neměla by se o to snažit i škola? Nevycházela by ona memorovaná fakta už z povahy společně čtených textů, alespoň částečně? Možná, že kdyby ty mladší při tom předčítání někdo vedl, nebyly by některé texty tak těžké. Jak stylisticky, tak obsahově. Možná by rychleji pochopili, co pro ně má smysl číst. Možná by se zamilovali. Tedy literárně. Možná ubrat počet knih k maturitě? Přidat jednu dle vlastního výběru?

Myslím, že cíl, abych to tady dneska rozlouskla, mi nevyjde. Ale pár myšlenek jsem nahodila. Kolektivním myšlením spolu s tebou, čtenáři, možná přijdeme na něco lepšího. Nebo to dovedeme k dokonalosti. Jistě, do škol se myšlenka mrknutím oka nedostane, ale kdoví... všechno někdy nějak začalo.

Spřízněné duše - Vztahové sci-fi s psychopatem

1. července 2018 v 18:34 | Nisa |  Knižní recenze
Autor: John Marrs
Národnost: britská
Anotace: Existuje někde váš dokonalý protějšek? A co když ho můžete najít díky novému
vědeckému objevu? Originální a čtivý thriller Spřízněné duše vás uvede do světa, ve kterém technologie rozboru DNA umí určit, pro koho jste byli geneticky stvořeni. Průlomová metoda hledání ideálního partnera se rozšíří po světě, v databázi je miliarda lidí. Touto cestou ovšem nejen vznikají nové páry, ale dochází i ke spoustě rozchodů. Co to přinese objeviteli genu? A co teprve změněná realita v rukou psychopata? Zdá se, že ani spojení skrze DNA člověku nezaručí štěstí. Zdroj (i obrázku)

Můj názor: Na čtení jsem se těšila, ale upřímně, že budu až tak spokojená, nenapadlo moji maličkost ani na chvíli. Je to vztahové sci-fi. S originálním nápadem osudové přitažlivosti skrze DNA. Střídá se vždy po jedné kapitole pět různých příběhů. Zpočátku jsem se obávala, že každý sklouzne do
nějaké už tisíckrát vyprávěné dějové linky. Světe div se, nestalo se to ani jednou. Každý ten příběh se několikrát zašmodrchal a otočil úplně nečekaným směrem. Po stránce dějové se to nedalo přestat číst.

Určitě knize pomohly i příjemně dlouhé kapitoly. Pokud patříte mezi čtenáře, kteří neradi opouští knihy, dokud nedočtou kapitolu, tady můžete číst bez obav i v půlhodinové pauze na oběd. Postavy jsou zajímavé, ale jedna vyniká - psychopat. Psychologický exkurz do jeho hlavy je dalším vítaným kořením díla. Obzvláště pokud milujete psychopatické zabijáky dnes populárních detektivek.

A v neposlední řadě se můžete filosoficky zamyslet nad vztahy, sexuální přitažlivostí a láskou. Jak moc je to o tom fyzickém, jak moc o naší psychice? Co ovlivňuje vzplanutí a lásku? Jak tenká hranice je mezi homo- a heterosexualitou? Je nějaká láska méněcennější než druhá? Co je to vlastně láska? Vášeň? Souznění? To a mnoho dalšího se v knize objeví.

Já nemám, co bych vytkla. Tedy kromě množství postav, které se zpočátku mohou plést. Taky knihu nedoporučuji, pokud si pod sci-fi představujete boj s roboty. Kniha je opravdu o vztazích. Ale zase to není přeslazená romantika. Prostě si přestavte budoucnost, kde můžete najít spřízněnou duši... A přečtěte si, jak by to mohlo zamíchat s lidským osudem. Co vy, stáli byste o takovou možnost? A co když by váš dlouholetý partner nebyl shledán vaší spřízněnou duší?

Hodnocení: 95%

Z knihy:

Bál se Amy podívat do očí, bál se, že by jimi mohla pohlédnout až do jeho nitra a zjistila by, že muž, kterého miluje, nemá duši.