Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze a tipy na jiné zajímavé blogy, moji vlastní literární tvorbu i pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu poslední část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Nově možnost přihlášení se k odběru novinek. Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Moje anglická babička - obyčejná napodobenina "Babičky" B. Němcové?

10. března 2018 v 10:59 | Nisa |  Knižní recenze
Autor: Hana Parkánová-Whitton
Národnost: česká
Anotace: Osud postaví Češku Hanku, která se chce odstěhovat za svým anglickým manželem Williamem do malé anglické vísky Kingscott, před nelehké rozhodnutí - pokud půjde za hlasem svého srdce, zanechá v Praze milovanou osmdesátiletou babičku Marii, jediného dosud žijícího člena ze své jindy početné rodiny. Nelehkou situaci nakonec vyřeší Hančin anglický manžel William, kterému se podaří koupit dům s velkým "výměnkem" na rozlehlé zahradě. Oba manželé mají sice zpočátku obavy, jak se babička Marie ve věku již značně pokročilém sžije s naprosto cizím a neznámým prostředím, a jak navíc překoná jazykovou bariéru, ale babička záhy překvapí je, stejně jako rázovité a tradic dbalé obyvatele Kingscottu. Zdroj

Můj názor: Ke knize jsem se dostala zcela náhodou tak, že jsem kousek zaslechla v rádiu předčítat paní T. Medveckou. A ten úryvek rozhodl o tom, že jsem byla na sto procent rozhodnutá knihu přečíst celou. Prostě to skvěle navnadilo.

Kniha je psaná lehkým odpočinkovým stylem. Něžným, malebným. Někomu to skutečně může připomínat Babičku, od Boženy Němcové. Někdo to zatracuje pro přespřílišnou idyličnost díla. Ale proč hned kritizovat něco, kde není drsná zápletka, problémová rodina a plno zvratů? Přiznávám, styl psaní textu přináší dávku rozvleklosti, ale řekla bych, že ty nejlepší momenty jsou v knize rozvrstveny přesně tak, aby vám na poslední chvíli rozmluvily knihu odložit, když máte zrovna pocit, že se tam nic zajímavého neděje.

Zato je tam moře lásky a něhy s kapkou prvotřídního humoru. Pojďte se nechat pohladit po duši jemným vyprávěním o Anglii a jedné vitální babičce ze staré školy. Pojďte se smát a usmívat nad popisem některých situací.

Co pro Angličany znamená trávník? Jak je to v jejich zemi se sněhovou kalamitou? Dá se z anglických jablek upéct český štrůdl? Na to všechno - a nejen na to - vám tahle kniha odpoví.

Příběh nemá ambice literárního veledíla, ale jako odpočinková jednohubka, když chcete z hlavy vypustit starosti, se hodí výborně.

Plusy: humor, lehký tón vyprávění, při audio verzi rozhodně přednes paní Medvecké
Mínusy: ta rozvleklost tomu dost škodí (i já byla párkrát v pokušení už nepokračovat, ale nakonec jsem příběh zhltla najednou) a osobně mě mrzí, že toho prvotřídního humoru nebylo malinko víc, pak by to určitě bylo i na 100%
Hodnocení: 75%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bluesovka bluesovka | E-mail | Web | 11. března 2018 v 13:21 | Reagovat

Ano, četla jsem a souhlasím - nějak v současné době potřebuji knížky s nábojem lásky a "obyčejna". Všude to chybí... :-)

2 rozhovory-s-nisou rozhovory-s-nisou | E-mail | Web | 27. března 2018 v 14:56 | Reagovat

[1]: Děkuji za souhlas, těch knih je tak málo, se mi zdá... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama