Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze a tipy na jiné zajímavé blogy, moji vlastní literární tvorbu i pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu poslední část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Nově možnost přihlášení se k odběru novinek. Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Kniha "Ví o tobě" - zdařilý žánrový experiment, nebo průšvih?

5. března 2018 v 9:17 | Nisa |  Knižní recenze
Autor: Sarah Pinborough
Národnost: britská

Anotace: LOUISE opustil manžel kvůli jiné, a tak se jediným mužem v jejím životě stal její syn. Proto Louise pracuje na poloviční úvazek, aby je uživila a zároveň mohli být spolu. Všechno se však změní, když se objeví DAVID, mladý, úspěšný a natolik okouzlující, že Louise nemůže uvěřit, že by o ni muž jako on nejenže mohl zavadit pohledem, ale že ho dokonce snad i přitahuje. To se ovšem dost zkomplikuje v okamžiku, kdy potká jeho ženu ADELE, překrásnou, elegantní a roztomilou bytost, z níž se rychle stane Louisina nová přítelkyně. Oba aktéři dokonalého páru Louise naprosto uchvátí a každý z nich ji po svém vtahuje do spletité sítě jejich manželství, v němž má Louise zatím netušenou zásadní roli. A najednou, ve chvíli, kdy je oba trochu víc poznává, zahlédne trhliny. Je David opravdu tím mužem, za něhož ho měla? A je Adele opravdu tak křehká a zranitelná, jak působí? Jaká strašlivá tajemství oba skrývají a jak daleko zajdou, aby je uchránili? Zdroj

Můj názor: Na začátek řeknu, že anotace malinko zavádí. Tento počin si hraje na realistický psychoromán. A vlastně jím i je. Z počátku máte dojem, že půjde o obyčejný milostný román, možná v hysterickém trojúhelníku. Jenže... Postupně to dostává temnější obrysy a vy hltáte jedno slovo za druhým, abyste konečně odhalili tajemství minulosti i přítomnosti... A pak se tam pomalu vkrádá jakási fantasy linka. Nejdřív vás to nenapadne a jak postupně vyjevuje svou důležitost, nechápavě a zmateně krčíte obočí. Co to tam dělá? To jako vážně? Ne, to bude určitě nakonec jinak... Inu, bude. Bude to neuvěřitelné finále. Nečekané. Možná až moc překombinované. Ale to je na tom vlastně to skvělé. Šokující. A ta fantasy linka se konec ukáže býti podstatnou.

To způsobí čtenářský zlom. Psychologický dobře našlápnutý reálný román se mění ve fantasy thriller pro dospělé. Obojí je to super, jen spolu to trochu drhne. Ten, kdo čeká reálný román, nemusí ten žánrový sešup ustát. A bude znechucen a zklamán. Ten, kdo je varován dopředu, a zavře jedno oko, bude očekávat nemožné a nemá nic proti mixu reality s fantazií, tak ten si to užije i s brilantním finále.

Řekla bych, že je to zajímavý žánrový počin, který nečekaně spojí dohromady něco, co vlastně spojit moc nejde. A stvoří to příběh, který si budete pamatovat. Jen se musíte v pravou chvíli přeladit na jinou čtenářskou vlnu. A anotace asi nešla napsat lépe, aby nevyzradila zápletku. Takže...

Styl psaní není nijak barvitý a detailní (ani charaktery postav ne), ale pro účely příběhu stačí. Ještě upozorním na členění textu. Dvě dějové linky. Ta v minulosti označená jako TEHDY a ta v přítomnosti dělená mezi úhel pohledu obou hlavních ženských aktérek.

Takže jestli chcete číst něco, co jste zaručeně ještě nečetli, máte jedno oko zavřené a čekáte cokoli, prokousejte se začátkem a litovat nebudete.

Plusy: atmosféra, finále
Mínusy: žánrová odlišnost částí knihy trochu drhne a degraduje jedna druhou, ačkoli samostatně je to super, přeci jen je to čtenářský šok
Hodnocení: 80%

Z knihy: Bohužel se mi vybrané pasáže ztratily, tak snad příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 6. března 2018 v 7:52 | Reagovat

Tak to je zajímavé, mám ráda jak romány, tak i fantasy a pokud to budeš zajímavě a napínavě zkombinované, proč ne. :-) Zajímavý nápad, ta anotace fakt super, vůbec to nic neprozrazuje... :-D To si musím přečíst! :-)

2 rozhovory-s-nisou rozhovory-s-nisou | E-mail | Web | 10. března 2018 v 10:06 | Reagovat

[1]: Nevím, jestli anotací myslíš mojí recenzi, nebo skutečnou anotaci, tak či tak, spoilery taky nemám ráda! :D Určitě si to přečti. ;-) A když dáš vědět názor, budu ráda. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama