Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze a tipy na jiné zajímavé blogy, moji vlastní literární tvorbu i pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu poslední část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Nově možnost přihlášení se k odběru novinek. Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Jsou knihy Petra Casanovy ztrátou času?

27. března 2018 v 14:53 | Nisa |  Knižní recenze
Čech Petr Casanova je zakladatel internetového konceptu FirstClass.cz, magazínu FC a vzdělávacího systému osobního rozvoje First Class Academy. Napsal tři knihy - 250 zákonů lásky, Dvanáct srdcí a 100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše. Píše o osobním rozvoji, o lásce, o vztazích, o životě, o bolesti, o strachu a o chybách... prostě o všem, co k tomu našemu lidskému prožívání patří.

Pokud máte Facebook možná na Vás článek z FirstClass.cz vyskakoval ve formě příspěvku nevyžádaně, tak jako mně. Lezlo mi to na nervy. Víte, považuji se většinu času za optimistického člověka, ale v rovině hlavně vztahového, partnerského seberozvoje jsem dosti skeptická. Myslím si totiž, že se o tom nedá zase tolik napsat. Respektive dá - 1, či 2 knihy, nějaké další by byly recyklací toho samého. Již řečeného. A to bez ohledu na to, jestli tématiku rozepisuje stejný autor, nebo si vedle sebe seřadíme 10 knih 10 autorů na toto téma. Existuje několik obecně uznávaných hesel pro šťastný partnerský vztah - namátkou respekt, důvěra, tolerance, kompromisy, otevřená komunikace - a k těmto heslům prostě nevymyslíte něco nového převratného, co by už lidstvo už neznalo. Jde spíš tedy o to, po jakém autorovi sáhnete jako první a jestli vám vyhovuje jeho styl psaní. Pokud ano, nejspíš se on stane vaším oblíbeným a budete to tvrdit tvrdohlavě, přestože se napsaly stohy stránek toho samého trochu jinak někým jiným. Právě proto jsem články FirstClass považovala za jenom další kapku v moři omílaných rad, jak žít, jak myslet a jak si vybrat a být s partnerem. Nechápejte mě špatně, ty rady jsou cenné a občas je potřeba si je připomínat, protože člověk pod tlakem tíhy vlastního života a emocí na ně zapomíná, ačkoli je teoreticky usazené v hlavě má. Pomáhá mu to si věci znovu uvědomit. Ale - prostě nechápu, proč se o tom píše pořád, když by stačilo to, co už jednou někdo napsal.

Paradoxem je, že právě na knížku Petra Casanovi "250 zákonů lásky" jsem se dlouhodobě chystala. Já si totiž zásadně ve většině případů nepamatuji z hlavy jméno autora. Což je dosti nevýhodné, obzvláště pokud hledáte nějakou určitou knihu např. v knihovně. Takže zatímco jsem kroutila hlavou nad krátkými články onoho webu a říkala si, že autor s ničím novým nepřišel, hledala jsem zároveň čas, kdy konečně usednu k jeho knize. Úsměvné.

A proč zrovna "250 zákonů lásky", když knihy o partnerství moc nečtu? Zaujal mě v anotaci právě onen koncept. Představení partnerství a lásky ve 250 bodech, nikoli sáhodlouhým textem. A navíc 250? Fíha, co tam všechno asi bude...

Anotace: Co člověk, to unikát. Navzájem se odlišujeme už geny, výchovou, touhami, hodnotami, zvolenou cestou a nabytými zkušenostmi. A navíc náladami, které se co chvíli proměňují. Jak se tedy dva natolik různí lidé mohou ve vztahu shodnout na jenom společném směru, který by bez výhrad vyhovoval oběma? Jak vůbec mohou překonat rozpory způsobené jejich přirozenou rozdílností?J ak je možné kompromisem mezi partnery oboustranně spíše získávat než ztrácet? Tato kniha vysvětluje 250 zákonů šťastného vztahu, ve kterém pár je více než součet dvou osob a partneři mohou i pracovně uspět více než o samotě. Zdroj

A jak to dopadlo? Musím říct, že kniha na mě jako ucelený komplet působí lépe než samostatné články. Text je i přes bodový systém členěn do několika kapitol, krásně a smysluplně to na sebe navazuje a někam vás to posouvá. Zamyslíte se nad sebou i nad životem. Jako plus také hodnotím přidané mini příběhy. Na ten jsem se vždy moc těšila. Kniha umí v člověku rozjitřit emoce, nebo ho naopak ukonejšit, smířit se životem v závislosti na tom, kde se v díle zrovna nachází a jak nad tím přemýšlí. Dodá mu sílu, odvahu, sebeúctu a sebevědomí. Ale pravděpodobně to budete číst pomalu, (jako já) protože takovou porci moudra a pozitivismu potřebujete vstřebávat v klidu a postupně. Ostatně žádná seberozvojující kniha se - dle mého - nedá číst pod tlakem. Musíte mít na to náladu. Být na stejné vlně s knihou. Chtít si nechat poradit, promlouvat k sobě a bilancovat. Ten, kdo to nedělá z vlastního přesvědčení a chuti, bude jakoukoli podobnou knihu považovat za přemoudřelý optimistický brak. Ovšem upřímně, není lepší brát všechno v životě z té světlejší stránky? Co je špatného na netrápit se tolik? A v moudrech je skrytá síla.

Za mínus mohou někteří považovat momenty, kdy si kniha protiřečí. Je to jako s tím - líná huba, holé neštěstí - a - mluviti stříbro, mlčeti zlato. Nakonec je na člověku, aby vyhodnotil, v jakém životním okamžiku přiřadit první a kdy druhou variantu. V tomto rozhodování leží klíč ke štěstí. A moudrý je ten, kdo se vždy rozhodne správně. Ale chybovat je přeci lidské. Tak se jen poučme z chyb.

Diskutabilně se pro mě jeví jen poslední část knihy. Říká, co by měli muži pochopit, obdivovat na ženách, ba se z toho dokonce přiučit. Obráceně to však chybí. Spíš to říká, jakým mužům se vyhýbat. Copak ženy si z mužů nemohou vzít pozitivní příklad? Působí to trochu příkře a nespravedlivě. Ale trochu autora podezírám, že se chtěl vlichotit čtenářkám, jelikož očekával, že knihu budou číst více, než mužští čtenáři. Neschvaluji to, ubírá to knize body, ale asi se to dá se zavřeným okem i pochopit...

Je to nahuštěný koktejl moudra. Pozitivní energie. K pasážím se budu vracet, protože se dají použít všestranněji, než jen na partnera a nás samotné. A i já si určitě věci potřebuji připomínat.

Hodnocení: 95%

Číst tyhle knihy má své ale, stejně jako tato kniha, jak vyplývá z textu, ovšem občas to stojí za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 27. března 2018 v 15:45 | Reagovat

Tak to je nakonec moc hezké hodnocení, ačkoli v začátku to vypadalo, že se na knihu netěšíš. Příspěvky FirstClass mi hodně vyskakují na facebooku a já je náhodou i docela ráda čtu, proto si myslím, že se ke knize taky brzo dostanu. :-)

2 rozhovory-s-nisou rozhovory-s-nisou | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 11:52 | Reagovat

[1]: Mně se kniazdá lepší, ačkoli jsem se setkala i s opačným názorem. :) Přeji hezké čtení. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama