Blogerka Nisa aktuálně 5. 7. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze, moji vlastní literární tvorbu a pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu třetí část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Člověk má potom pocit, že jeho práce má smysl. Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Život té druhé

2. února 2018 v 13:17 | Nisa |  Knižní recenze
Autorka: Adele Parks
Národnost: americká
Anotace: Opravdu si myslíte, že ostatní mají lepší život než vy? Sestry Evergreenovy byly už od dětství jako voda a oheň. A zůstalo jim to doposud: Martha je vdaná, má dokonalý dům, milovaného manžela, dvě děti a vede spořádaný život, jaký si vždycky představovala. Naproti tomu Eliza bydlí v jednopokojovém
Život té druhé
bytě s přítelem, který je sice hrozně moc sexy, ale... ale to je asi tak všechno dobré, co o něm může říct. Jinak je nespolehlivý, nepořádný a především nedospělý. A tak ho jednoho krásného dne Eliza opustí. Shodou okolností to udělá přesně ve chvíli, kdy Marthu opustí její manžel. A teprve tehdy začnou mít obě sestry pocit, že se ocitly na jedné lodi. A co víc: že můžou ochutnat předchozí život té druhé, který jim najednou připadá mnohem lákavější než ten, jaký každá z nich vedla doposud. Martha najde odvahu navázat vztah, na jaký by se nikdy neodvážila ani pomyslet: vášnivý a nespoutaný. Eliza si naopak hýčká partnerství s mužem, který jí nabízí stálost a jistotu. Možná jim ta změna přinese konečně štěstí. Ale taky možná zjistí, že když jdeme proti vlastní podstatě, lásku to jenom komplikuje. Zdroj


Můj názor: Na začátku podotýkám, že obliba knihy závisí i na očekáváních a období, kdy knihu čtete. A mně se toto dílko líbilo hodně. Žánrově spadá do červené knihovny. Ale ta je nepřeslazená, střídmá. Ačkoli konec tak působit nemusí. To, co může působit ploše, je jakási stereotypizace postav - jedna sestra nezodpovědná, druhá doslovná domácí puťka. Domnívám se ale, že jejich charakter byl tak vybrán záměrně. Protože na tom je postavena řada jejich názorů o stereotypních a uznávaných "pravidel vztahu". Které jsou samozřejmě navzájem v ostré polaritě. A tyto dialogické střety, či vnitřní samoúvahy hrdinů, mě nutily se zamýšlet. Existuje přílišná naivita? Nebo je to jen důvěra v druhého? Je životní styl klíčem ke štěstí? Každá z nás už možná někdy slyšela, ať už vůči sobě, nebo kamarádkám: "Ten si chce jenom užít! To je pro tyhle chlapy typické!" Nebo: "Ježíš, to jsi neměla dělat, teď to bude vypadat, že..." Či: "Tenhle chlap tě neudělá šťastnou, protože... (nevydělává, neuklízí, nemiluje se s tebou...)." A ač se, ženy, snažíme sebevíc, občas na tom kafi s kámoškou k nějakému tomu paušálnímu hodnocení sklouzneme. Není to špatně, pomáhá nám to se zorientovat ve světě vztahových pavučin, ale... neškodí mít na paměti, že lidé nejsou paušalizovatelní. A co nějak vypadá, nemusí tak být. A co platí pro druhého, není platné pro třetího. Vím, že tyhle obecné pravdy bychom měli mít v hlavě, ale není špatné si to sem tam nečekaně připomenout. A mně to připomněla tato na první pohled obyčejná kniha. Záleží prostě na tom, co si z knihy vezmete a jak ji čtete.

Napsaná je citlivým ženským stylem a jistou dávkou humoru. Moc mě to bavilo. Navíc to pořád působí jako oddychovka po náročném dni. Ten přesah výše tam třeba nebudete mít chuť hledat. Ale to je škoda, protože potom může působit tuctovější, než je. Alespoň za mě.

Plusy: Úvahy, ostrý kontrast postav, občasné myšlenkové pochody i postav vedlejších, oddychovka, obálka knihy
Mínusy: Jedna ze sester má více prostoru v knize, než druhá, což je škoda
Hodnocení: 95%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama