Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze a tipy na jiné zajímavé blogy, moji vlastní literární tvorbu i pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu poslední část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Nově možnost přihlášení se k odběru novinek. Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Co mě naučil tučňák

2. února 2018 v 13:45 | Nisa |  Knižní recenze
Autor: Tom Michell
Národnost: britská

Anotace: Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat. Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového "domácího mazlíčka" propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje. Zdroj

Můj názor: Troufám si tvrdit, že o téhle knize nenapíšu nic nového. A já ji rozhodně doporučuji. Je to příběh o neobvyklém přátelství, který vás logicky poučí o tučňáčím životě a tučňácích jako takových. Což je samo o sobě zajímavé. Najdete tam porci humoru a nadsázky. V prvních několika kapitolách dokonce domnělé myšlenky Juana Salvadora. Škoda, že postupem času ubývají. Mně to přišlo ohromně komické a roztomilé.

Je to politicko-historický cestopis o Jižní Americe. Té minulé. A mě, jako člověka se slabostí pro tuto oblast, to nutilo informace hltat. Jestli máte rádi cestopisy, politiku, historii, přijdete si na své.

A v neposlední řadě - je to filosoficko-ekologické. Kolik tvorů vinou člověka trpí? Jak a lze tomu zabránit? Zase jednou se naštvete na lidstvo. Chudáci zvířata, chudák ta naše planeta. Ale aby se něco změnilo, je potřeba začít u jednotlivců. Z jednotlivců až lze poskládat dav. Já třídím odpad (alespoň) a vy?

Vadí mi jen náhlý konec, který naplánoval sám život. Čtenář to ale nečeká a má pocit, jakéhosi useknutí.

Plusy: Cestopisný politicko-historický přesah, o tučňákovi mezi lidmi, ekologie, ilustrace, obálka
Mínusy: Chci více myšlenek Juana Salvadora, useknutý konec
Hodnocení: 80%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama