Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze a tipy na jiné zajímavé blogy, moji vlastní literární tvorbu i pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu poslední část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Nově možnost přihlášení se k odběru novinek. Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Právnička Tóra: POSLEDNÍ RITUÁL a MRAZIVÉ SVĚTLO

19. ledna 2018 v 12:42 | Nisa |  Knižní recenze
Autorka: Yrsa Sigurðardóttir
Národnost: islandská

Poslední rituál a Mrazivé světlo jsou první dva díly detektivní série, jejíž hlavní hrdinkou je právnička Tóra. V knihách se nevěnujeme pouze případům, ale i jejímu osobnímu a rodinnému životu.

POSLEDNÍ RITUÁL

Anotace: Jsme na Islandu, v budově univerzitní katedry historie. A právě zde je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede pro změnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést třetí znamení. Přes to všechno není román jen obyčejnou detektivkou. Svou oblibu získal i barvitě vylíčeným, pracovním i milostným, životem rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi. Zdroj

Můj názor: Případ v této knize byl bizarní. Připomíná to tím Hadrového panáka od Daniela Colea, nebo Hedvábníka od Rowlingové. Zdůrazňuji, že pouze zvláštností případu. Absolutně k sobě nepřirovnávám knihy jako celek. Ovšem tyhle typy já ráda. Bavilo mě postupně odkrývat tak zajímavý osud. Nitky se splétaly dohromady, rozplétaly, ale teprve konec vše zasadil na správné místo. Bylo to napínavé, čtivé, zajímavé. S historickým přesahem o mystičnu a magii na Islandu. Podrobným přesahem. Nemám hlavu na letopočty a tady jich bylo. Doporučuji tedy spíše trpělivým čtenářům. Na konci navíc vyvstala filosofická otázka. A pár dní mi vrtala hlavou.

Linka Tóčina osobního a rodinného dramatu byla příjemným zpestřením drsného případu. Exmanžel, děti a milostné eskapády obecně. Já se bavila a musela se párkrát i zasmát. Asi je to ale vyloženě ženská detektivka. Protože Tóra řeší kromě případu ryze ženské životní trable. Tedy lépe řečeno - řeší vše ze svého ženského pohledu. Je exmanželkou, milenkou, matkou. A bylo to skvělé.

S ohledem na Čtenářskou výzvu 2018 byl v knize zmíněn titul Kladivo na čarodějnice.

Plusy: případ, milostná linka
Mínusy: podrobný historický přesah (což může pro jiného další plus)
Hodnocení: 80%

MRAZIVÉ SVĚTLO

Anotace: V nově postaveném hotelu obchází duch, ale zavražděná je až příliš skutečná… Když advokátce Tóře zavolá její kamarád Jónas, pomyslí si, že si z ní tropí žerty. V ezotericky zaměřeném hotelu, který vybudoval na pozemcích dvou starých statků, prý straší. Tóra sice na ducha nevěří, ale mrtvole místní architektky nalezené na pláži uvěřit musí. Vyšetřování jde ztěžka, zvlášť proto, že některá vlákna prorůstají hluboko do minulosti. Co se to vlastně před lety odehrálo? Kdo je tajemná Kristín, která jako by nikdy neexistovala? Když se do všeho zaplete jeden letitý a jeden ambiciózní politik, zohavený mladý muž na vozíku a náznaky čísi nacistické minulosti, je toho právě dost, aby to všem pořádně zamotalo hlavu. Větrné islandské pobřeží, kde se náš příběh odehrává, je dokonalou kulisou pro dávnou legendu o lásce, smrti a tajemství sahajících až do našich časů... Zdroj

Můj názor: Nevím, čím to bylo, ale tahle detektivka se na mě absolutně minula účinkem. Duchařina v severských kulisách sama o sobě neutáhla táhlé vyšetřování smrti jedné architektky, co mě po pár kapitolách přestala zajímat. Děj se odehrává navíc tak zvláštně, že se pořád a stále vynořují nové postavy i ke konci knihy a k žádné se vám nedaří si najít cestu. Alespoň mě ne. Nebavilo mě to jak námětem, tak dějem. Četla jsem bohužel s donucením. Ze zvědavosti, jak to teda dopadne. Ale že bych vyloženě musela číst a nemohla spát, to určitě ne. Mezi klady ale jednoznačně počítám závěr a z toho plynoucí propletenost jednotlivých postav sahající až do historie. Ten koncept sám je vynikající. Zpracování pokulhává. A tentokrát je slabší i rodinné drama, které by tam za mě ani nemuselo být.

Plusy: duchařina, závěr, propletenost postav
Mínusy: táhlý děj, koncept vyprávění
Hodnocení: 50 - 60% (za předpokladu, že vás na rozdíl ode mne zaujme případ)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama