Blogerka Nisa aktuálně 5. 7. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze, moji vlastní literární tvorbu a pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu třetí část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Člověk má potom pocit, že jeho práce má smysl. Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Dva díly trilogie: Nocte a Verum

1. ledna 2018 v 12:04 | Nisa |  Knižní recenze
Autorka: Courtney Cole
Národnost: americká

Anotace NOCTE: Jmenuju se Calla Priceová. Je mi osmnáct a je mě jen půl. Moje druhá polovina - moje dvojče, můj bratr Finn - je blázen. Miluju ho. Víc než život, víc než cokoli. A i když se děsím toho, že mě stáhne s sebou dolů, jsem jediná, kdo ho může zachránit. Dělám, co můžu, abych si udržela zdravý rozum, ale topím se v tom čím dál víc. Takže se chytám stébla. Dare DuBray. Je můj zachránce a můj antikrist. V jeho náruči se cítím v bezpečí. Ale taky se v ní bojím, že nevím, kam patřím. Bojím se, že jsem ztracená. Uzdraví mě, zlomí mě, bude mě milovat i nenávidět. Má moc mě zničit. Možná je to v pořádku. Protože to vypadá, že Finna zachránit nedokážu, a nemůžu milovat Darea, aniž bych všem ublížila. Proč? To kvůli tomu tajemství. Tajemství, které se tak moc snažím rozlousknout, že jsem vůbec nečekala, že to přijde. Taky vás to překvapí. Zdroj

Můj názor: Knihu vesměs tvoří dva prvky. Milostná linka mezi Callou a Darem je první. A pokud nejste na typické slintání nad něčí neodolatelnou krásou, asi vás to bude trochu štvát. Pokud naopak takové čtení rády hltáte (tajemný sexy kluk, dámy), budete nadšení. Navíc mě hrozně hřálo u srdce Dareovo chování vůči Calle. Víte, ona je zlomená. Přišla o mámu a její bratr je blázen. A on... nikam neodešel. Miluje. Víc si přečtěte sami. Protože s poslední stránkou o něm možná budete pochybovat.

Druhý prvek je šílenství bratra Finna. A všudypřítomné tajemství. Kniha má těžkopádnou atmosféru. Shrňme si to ještě jednou - umřela vám máma, bydlíte v pohřebním ústavu, je tu tajemství a váš bratr je blázen. Bojíte se o něj. Nebo byste se měli spíš bát jeho? Tuhle otázku si kladete zejména, když se vypravěčem stává Finn. Odpověď vás překvapí. A budete chtít znát odpovědi. Proto se bez problémů a rychle pročtete na konec. Mám ráda knihy s nečekaným zvratem.

Problémem příběhu je ovšem to, že se tam vlastně nic moc neděje. Nijak záživně se nemění ani kulisy příběhu. A postav je komorní počet. Kladu si ovšem otázku jestli právě to také nepřispělo k potržení atmosféry v knize. Stagnující, těžká, mírně depresivní, zmatená, vystrašená, zoufalá. To všechno z knihy budete cítit.


Plusy: atmosféra, zvrat, obálka knihy
Mínusy: málo postav, stagnující děj
Hodnocení: 80%


Anotace VERUM: Jmenuji se Calla Priceová a topím se. Můj nový svět je temný, temný oceán a všechna tajemství mě tlačí ke dnu. Můžu vůbec někomu věřit? Už nevím. Lži jsou jako spirály. Točí se a kroutí, oslepují mě svými trny a hadími jazyky. A když už si myslím, že jsem našla pravdu, všechno ze dna vystoupí. A obklopí mě temnota. Ale pravda mě osvobodí. Je jen kousek přede mnou, můžu se jí skoro dotknout. Ale i když září a třpytí se, vidím její blyštivé tesáky a vím, že mě rozerve. Zničí. Bojíte se? Já ano. Zdroj.

Můj názor: Zcela zapomeňte na to, co jste cítili při čtení prvního dílu. Atmosféra se mění, protože se mění postavy i prostředí. Takže konečně se na pozadí hledání odpovědí i něco děje. Kniha je živější. A to všechno z minula nahrazují dvě jediné emoce - touha po lásce (milostná linka je zpět a nikdy nikam neodešla) a totální zmatení. Nejenže o tom budete číst, vy se tak budete cítit spolu s Callou. A budete chtít na autorku začít křičet, že to už stačí, že toho máte po krk. Chcete odpovědi a ne tenhle zmatený souvislý text a postavy, které vám nic nechtějí říct. Vydržte. Ono to má svůj důvod. A budete koukat. Zase. Možná trochu víc, než u prvního dílu.

Až si říkám, jestli to autorka trochu nepřehnala. Protože v současnosti toho nakonec máte v rukou velmi, velmi málo. Najednou netušíte nic. A třetí díl může skrývat vlastně cokoli. Nápad brilantní, ale... jsem dost netrpělivý čtenář. A bojím se. Toho, co z toho nakonec vyleze. A ty negativní pocity zmatenosti se do mě natolik zažraly, že ačkoli vím, že k tomu je pádný důvod, ubírá mi to subjektivní procenta a nemůžu s tím nic dělat. Snažila jsem se, leč můj mozek si trvá na svém.

Plusy: více postav, více drobností ozvláštňujících děj, zvrat, obálka kniha
Mínusy: chování postav, které bez kontextu konce chcete nakopnout
Hodnocení: 80% (Chování postav hodnocení vůči prvnímu dílu snižuje, zvrat naopak převyšuje - takže jsme na stejném počtu.)


Nakonec vyzdvihnu krásnou obálku a přidám doporučení, že knížky ocení víc asi mladší ročníky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama