Blogerka Nisa aktuálně 16. 8. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze a tipy na jiné zajímavé blogy, moji vlastní literární tvorbu i pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu poslední část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Nově možnost přihlášení se k odběru novinek. Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Děti, které přežily Mengeleho

5. prosince 2017 v 14:11 | Nisa |  Knižní recenze
Autoři: Eva Mozes Kor, Lisa Rojany Buccieri
Národnost: rumunská, americká

Anotace: Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti - Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život.
V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako "srovnávací vzorek". Přežila - a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů. Zdroj.

Můj názor: Na začátek musím říct, že kniha má celkem malý počet stran - kolem 220. A na těch stránkách najdeme opravdu ošklivé věci. Jsem ráda, že podobné knihy vznikají, abychom nezapomínali na minulost. Na některé věci bychom neměli zapomenout. Takové knihy se těžko hodnotí. Jak hodnotit hrůzu, kterou někdo prožil. To se nedá, obzvlášť pokud jde o děti. Ten příběh je prostě stoprocentní a strašný.

Nicméně - pojďme se podívat dál. On název trošičku zavádí. O panu doktorovi, co se jmenoval Mengele, tam toho totiž moc nenajdete. A zavádí i sama anotace, protože příběh není jen o pobytu v Osvětimi. Zachycuje i dobu před uvězněním a po něm, tedy skočí z koncentračního tábora do komunismu. Já nesnižuji příběh samotný, ale na ten počet stránek mi to přišlo trošku moc. Moc široké rozpětí, a tedy málo prostoru na všechno. Po stránce zpracování jsem už prostě četla hlubší svědectví.

Možná právě proto bych však tuto knížku zařadila do školních kánonů literatury vedle Deníku Anny Frankové. Ta kniha má co říct. Nejenom o hrůze koncentračních táborů, ale i politické době kolem. Udělá, co udělat má - dá vám další děsivé varování. A mně osobně vděk. Vděk, že se mě to netýkalo. Možná budou vděční i jiní, až si knihu přečtou.

Plusy: příběh, náhled do komunismu, dětem
Mínusy: široké rozpětí příběhu, zavádějící název a anotace

Hodnocení: 70% zpracování, 100% příběh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama