Blogerka Nisa aktuálně 5. 7. 2018 návštěvníkům blogu:
"Milí čtenáři, vítám vás tady! Najdete tu knižní recenze, moji vlastní literární tvorbu a pokus o rozhovory se známými lidmi. Za tímto účelem blog vznikl původně. Bohužel teď na tu třetí část momentálně není tolik prostoru. Ale v budoucnu bude! :-) Děkuji za každý komentář, like, nebo ohodnocení článku hvězdičkami. Udělá mi to vždy velkou radost. :-) Člověk má potom pocit, že jeho práce má smysl. Mám i Facebook, - ZDE - ale momentálně ho moc nevyužívám. Klasický profil místo FB stránky má své provozní důvody. Naleznete mě taky na Databazeknih.cz - ZDE. Mějte se krásně."

Série: Kronika prokletých zaklínačů (1. - 4.)

25. listopadu 2017 v 11:15 | Nisa |  Knižní recenze
Autorky: Kami Garciová, Margaret Stohlová
Národnost: americká

Souhrnná poznámka na začátek: Přiznám se, že jsem se bála tuhle sérii otevřít. Anotace mi trochu připomínala Stmívání. Tedy akorát z upírů byli zaklínači a ten jiný nebyl on, nýbrž ona. Nic proti Stmívání - kdysi jsem přečetla všechny díly -, ale postupem času, bráno zpětně, jsem si k Belle vypěstovala jistou averzi. Taková nevýrazná šedá myš a všichni po ní toužili, nechápu. Nehledě na to, že Stmívání opravdu hodně tlačí na pilu v emocionální rovině. Paradoxně si vzpomínám, jak jsem si tenhle aspekt v pubertě užívala. Nyní nerozumím tomu proč. Asi to jde skutečně s věkem. Stmívání nejdřív milujete, a když to otevřete po letech, považujete to za brak. Každopádně z téhle literární odbočky plyne, že v době, kdy jsem před sebou měla Nádherné bytosti, jsem o reinkarnaci Stmívání již nestála. A... byla jsem hodně mile překvapená.

1. NÁDHERNÉ BYTOSTI

Anotace: Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně - tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba - kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí. ZDROJ

Můj názor: Knížku jsem otevřela nakonec na základě traileru k chystanému filmovému zpracování. (Ten film byl nakonec tak příšerný, že jsem ho nebyla schopná dokoukat do konce.) A byla jsem opravdu nadšená. Příběh vypráví Ethan a mě tehdy vypravěč-kluk opravdu potěšil. Navíc k tomu využíval ryze nespisovnou češtinu, což tomu dodávalo punc jakési originality a opravdovosti. Navíc propojuje vyprávění současnosti s minulostí. A tenhle přesah nám poskytuje komplexnější možnost zapadnout do námi teprve objeveného města. Pochopit jeho vazby, vztahy a tak. Ačkoli to znamená číst pozorně - co, kdo a jak.

Chování postav u mě nebudilo (na rozdíl od zpětného rozboru Stmívání) nějaký pocit psychické nevyrovnanosti. Nebo chuti praštit postavy pohrabáčem. Milostný příběh není přeslazený, tajemná zápletka drží. Zvraty jsou.
Je to svět, kde se zdánlivě nic neděje, a přitom je plný tajuplných medailonů, strašidelných podzemních chodeb a magie... Za mě rozhodně dobrý.

Hodnocení: 80%

2. NÁDHERNÁ TEMNOTA

Anotace: Abych nespoilerovala první díl a děj vůbec, tak další anotace s vaším dovolením vynechám. Ale najdete ji TADY.

Můj názor: Stejně jako v prvním díle je vypravěčem Ethan a používá stejné nespisovné vyjadřování. Kupodivu mi to stále nevadilo. Oproti jedničce ovšem zmizel historický přesah. Mimo jiné i proto, že příběh, který jsme zde měli odhalit, byl už odvyprávěn. To se mi osobně spíš ulevilo, než že by mě to mrzelo, ale každého věc.

Zvyšuje se počet padouchů. Což je na knižní sérii ne dvakrát obvyklé. Stačí jeden, že? Tedy pokud se nejedná o téměř nekonečnou sérii, kde si mohou vypomáhat obměnami padouchů, aby bylo stále o čem psát. Tady jsou díly čtyři a už ve dvojce počet těch špatných neuvěřitelně roste. A padá. Záleží, kde v knížce zrovna jste a jak si třídíte myšlenky. Ale to je na tom právě to zajímavý. A ty zvraty!

Je to příběh o tom, že možná nakonec získali méně, než ztratili. Příběh o smrti. O Maconovi a Jane. Záhadné Jane, která je pro hrdiny možná víc důležitá, než tušili. Příběh o bolesti, strachu a temnotě. O Olivii a Johnovi. Příběh o víře, oddanosti a lásce téměř na hranici posedlosti. Alespoň tak vnímám část milostné linky... Ale je krásné, když o naše srdce jednou někdo pořádně zabojuje, co říkáte?

Hodnocení: 80%

3. NÁDHERNÝ ZMATEK

Anotace: ZDE.

Můj názor: Za předchozí dva díly jsem si stačila zamilovat postavy. Takže objektivita šla trochu stranou. Jenže zajímavá zápletka to byla. O záchraně Gatlinu. O tom, jestli i ona miluje jeho, tak jako on ji. O přátelství. A o tom, že člověk musí nést následky svých činů. Přiznám se, že ze všech dílů si tady děj ovšem vybavuji nejméně. Stejně jsem ale spokojená otevřela závěrečný díl...

Hodnocení: 80% (Objektivita šla do háje, já ten příběh milovala.)

4. NÁDHERNÉ VYKOUPENÍ

Anotace: ZDE.

Můj názor: Vyprávění se tentokrát poprvé dělí mezi Lenu a Ethana. Je to poprvé a naposledy. Zajímalo mě, jestli se toho nakonec dočkám a těšila se na to. Bohužel. Někteří autoři prostě neumí dodržet napsanou postavu stejnou, když ji popisují zvnějšku jinou postavou a když se sama stane vypravěčem. Stane se, že když vypráví příběh více postav najednou, při vnitřních pochodech zmizí jejich osobnost jako taková, protože autor se neumí pořádně vcítit do postavy, která příběh teď vypráví. V tomhle případě, jakmile se vypravěčem stala Lena, zmizela vlastně hlavní hrdinka sama o sobě jako taková. V tu chvíli Lena nebyla Lenou, stala se Ethanem. Myslela stejně, chovala se stejně. Vyprávění z jejího úhlu, prostě k její postavě nepatřilo. Takhle by ona neuvažovala. Autorky se nedokázaly oprostit od povahy a reakcí Ethana, nedokázala ji poskytnout vlastní identitu, kterou tak vehementně popisuje Ethan celé tři díly předtím. A vše se vrátilo do pořádku jen, když znovu vyprávěl on. Kéž by se do toho experimentu s vypravěčem nikdy nepouštěly. Kéž by to napsaly jinak. Tohle byl totální průšvih. A bohužel ne poslední v celé knize.

Další velký přešlap přišel v podobě nedořešeného konce. Je tolik věcí, co se nedozvíme. A nejde tu použít - domysli si sám, prostě nejde. Nerozumím tomu. Měly už snad autorky příběhu plné zuby? Nebo nevěděly, co s tím? Tak obrovské zklamání jsem nečekala. Tohle si ten příběh nezasloužil. Velká, velká škoda, že si s tím vším nedaly více práce...

Hodnocení: 40%

Souhrnná poznámka na konec: Vím, že je to záležitost pro teenagery, ale já si u takových věcí ráda odpočinu. Možná i tato spokojenost je otázkou věku, a kdybych knihy otevřela nyní (recenze je pár let zpětná), budu se divit, nevím. Faktem ale zůstává, že jestli to tak je, určitá věková skupina bude nadšená. A já si u téhle série kazit dojem nechci. Určitě není dokonalá, ale je jedna z těch lepších. Nehledě na ten konec. Ten mě opravdu, opravdu naštval. Ovšem ty nádherné (zajímavé) knižní obálky...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama